Творець ідеальних світів Джон Толкін
У казковий час новорічних свят й іменинники казкові, ніколи не помічали? Підтвердженням цієї тези є прекрасний англійський письменник Джон Рональд Руел Толкін, від дня народження якого 3 січня минуло 130 років. Він був фанатом лінгвістики й не лише знав близько двох десятків мов (серед них і досить-таки екзотичні – середньоанглійська (тобто англійська доби Середньовіччя), давньонорвезька (давньоісландська), валлійська, готська, давньогрецька, гельська, англосаксонська, латина, іврит тощо), а й вигадував слова сам! Про найвідоміше своє творіння – «Володаря перснів» – він навіть сказав: «Моя довга книга – це спроба створити світ, у якому мова, що відповідає моїй особистій естетиці, могла б виявитися природною».
Утім, це його дивовижне хобі не лише приносило авторові задоволення (у «творчій лабораторії» Толкіна виросли квенья, синдарин і кхуздул – мови ельфів і гномів), а й давало суто практичну користь. У часи Першої світової війни в листах до дружини молодий Рональд (так його частіше називали близькі) використовував таємний лінгвістичний код, аби повідомити про засекречені британською військовою цензурою пересування вояків. А коли по світу загриміла Друга війна, його запрошували принести користь батьківщині в якості криптографа (спеціаліста зі зламу шифрів).
Мови – не єдине, що захоплювало цю неймовірну людину. Мати прищепила синові любов до рослин (особливо хлопець любив дерева), малювання й церкви. Останнє не раз підтримувало хлопця у важкі моменти життя. Після смерті батька й матері (Рональду було лише 12) ним опікувався духовник родини, католицький священник Френсис Морґан, що сформував світогляд письменника і допоміг обрати правильну життєву стежину.
У житті Толкіна була й прекрасна історія кохання: зі своєю милою дружиною Едіт Бретт він познайомився ще юнаком. У тому числі й через бурхливі переживання за першим разом він не вступив до омріяного Оксфорда. Оскільки дівчина належала до англіканської церкви, парубок обіцяв опікунові припинити з нею стосунки до 21 року (у цьому віці збігав термін опіки католицького священника). Та щойно Рональд досяг повноліття, одразу ж зробив коханій пропозицію. У щасливому шлюбі вони прожили понад 50 років, виростили чотирьох дітей. Образ Едіт став ключовим у міфологічній оповіді із «Сильмариліону» про Лютієн і Берена.
Хоч спроби фентезі літератори робили й до Толкіна, і одночасно з ним, саме творця Середзем’я вважають «батьком» цього літературного жанру. Він підніс експерименти з вигаданими світами на новий рівень, поєднав міфологію, релігію, давні сказання й сучасні реалії в особливу суміш, яка змінила обличчя популярної літератури на багато десятиліть. На Толкіна ще за його життя був справжній бум, «Гобіта» й «Володаря перснів» розтягли на цитати, використовували при проведенні масових рольових ігор, втілювали в театрі й у сувенірній продукції. Увесь світ Середзем’я не один раз переносили на екран (і в повнометражних кінострічках, і в мультфільмах, і в анімаційних серіалах), перевидавали як комікси, використовували у відеоіграх. Водночас, письменник примудрився змінити життя не лише студентів, а й науки. Його робота над словниками, перекладами й критикою «Беовульфа» та інших стародавніх літературних пам’яток і досі вважається канонічною.
У Вікіпедії стаття про Джона Рональда Толкіна наділена «статусом обраної», що свідчить про постійну перевірку викладених у ній фактів і регулярні обговорення. Тому продовжити знайомство з життєвим шляхом генія зі спокійним серцем можемо порадити й у цьому джерелі.
0 Коментарі