Літературний татусь найчарівніших і найгероїчніших кроликів у світі фентезі Річард Адамс
9 травня 105 років тому народився англійський письменник Річард Адамс. Його ім’я прогриміло на весь світ завдяки роману для дітей «Небезпечні мандри» (в оригіналі – «Вотершипське пониззя», у перекладах різними мовами – «Мешканці пагорбів», «Дивовижні пригоди кроликів», «Корабельний пагорб», «Велика подорож кроликів»). Ця книга забезпечила йому статки на все життя, а також започаткувала моду на фентезі про тварин. Цілком можливо, що знаменита серія «Коти-вояки», така обожнювана юними читачами, народилася саме на основі цієї гостросюжетної історії.
Як нерідко буває з мегапопулярними дитячими книгами, сюжет «Небезпечних мандрів» народився з імпровізованих оповідок, які Адамс розповідав власним донькам Джульєтті й Розамунді, коли їздив із ними на вихідні в заміський будинок близько Стратфорда-на-Ейвоні (батьківщина Вільяма Шекспіра). І так само, як і багато інших бестселерів, ця книга спочатку отримала відмову в семи видавництвах. Авторові повертали рукопис із формулюванням: «Занадто банальний для дорослих і занадто дорослий для дітей». Згодом сам Адамс коментував ці невдачі виданню «The Independent» так: «Ну, хто тут говорить про дітей чи дорослих? Це ж просто книга. Будь-хто, кому вона подобається, може її прочитати, незалежно від того, 6 йому років чи 66».
Письменником Річард Адамс ставати не збирався, хоч і цікавився природою змалечку. Він народився в сім’ї сільського лікаря в Беркширі й, заохочуваний батьком, залюбки вивчав назви місцевих птахів і риб, гуляв побіля річки. 19-річним юнаком із початком Другої світової війни, Адамс був мобілізований до британського війська. Служив парашутистом, побував у Палестині, Європі та на Далекому Сході, але безпосередньої участі в боях ні з німцями, ні з японцями не брав. Уже після війни майбутній літератор здобув освіту у Вустер-коледжі (Оксфорд), отримавши диплом бакалавра мистецтв (1948) і ступінь магістра мистецтв (1953).
Надалі на чоловіка чекала державна служба, у якій він досяг певного успіху. Спочатку він працював чиновником Міністерства місцевого самоврядування (пізніше – Міністерство охорони довколишнього середовища). Згодом дослужився до помічника секретаря в Міністерстві житлово-комунального господарства. Якийсь період був навіть президентом Королівського товариства захисту тварин від жорстокого поводження, однак із його попередньою очільницею не спрацювався (за різким висловлюванням Адамса, учасники цієї організації більше цікавилися собою, ніж тваринами). Тож щойно його книжки почали купляти, чоловік покинув неприємну роботу й цілковито віддався письменницькому ремеслу.
Свої історії про кроликів Адамс розповідав донькам, вигадуючи на ходу й спираючись на власний військовий досвід. Навіть списав окремих персонажів із деяких своїх бойових побратимів-парашутистів. Коли ж закінчив, Джульєтта попросила перенести фантазії на папір, бо вони «надто добрі, щоб пропасти». Ідея спочатку не надто сподобалася авторові, тож братися за перо він не поспішав: на написання знадобилося близько двох років. Коли ж вистражданий рукопис був готовий, Адамс уже затявся його кудись прилаштувати. Після численних відмов взяти історію до друку згодилося маленьке видавництво Рекса Коллінза, і Річард настільки розхвилювався й зрадів, що навіть не засмутився через відсутність авансу. У тому ж інтерв’ю «The Independent» письменник згадував: «Він [Рекс Коллінз] був бідною людиною і міг дозволити собі лише перше видання у 2500 примірників».
Кролики, що пішли шукати нове поселення, боролися з іншими тваринними колоніями й будували свою спільноту, страшенно сподобалися читачам. Уже за 6 років «Небезпечні мандри» у вигляді анімаційного фільму екранізував режисер Мартін Розен. Пізніше, у 2018 році, вийшов однойменний мультиплікаційний мінісеріал Ноама Мурро, в озвучуванні героїв взяли участь багато зіркових британських акторів, у т. ч. Джеймс Макевой, Пітер Капальді й Бен Кінгслі.
Після звільнення з державної служби Річард Адамс уповні реалізував свої письменницькі амбіції. Другий роман «Шардік», попри очікування читацької публіки, яка розраховувала на нові зустрічі з кроликами, автор присвятив величезному ведмедеві. По-справжньому епічні події в ньому відбуваються у вигаданому світі Імперії Беклан, яку за розмахом і деталізованістю інколи порівнюють із Середзем’ям Толкіна. Сам Адамс називав цей твір своїм улюбленим. Імперії Беклан він також присвятив гостросюжетний пригодницький фентезійний роман «Мая».
Науково-фантастичний роман «Чумні пси» розповідає про двох собак, які втекли з лабораторії для випробувань на тваринах і намагалися уникнути переслідувань уряду й ЗМІ. Цей твір також був екранізований. Серед інших книг письменника: «Корабельний кіт», «Залізний вовк та інші історії», «Вояж через Антарктику» (написаний після спільної мандрівки з британським орнітологом і натуралістом Рональдом Локлі) й, нарешті, «Історії Вотершипського пагорба» (оповідання про тих самих кроликів).
Річард Адамс прожив 96 років. За свою творчість він був відзначений найпрестижнішими британськими нагородами в дитячій літературі – Медаллю Карнегі (1972 р.) та премією газети «Ґардіан» (1973 р.).
0 Коментарі